Samet na školách je projekt, který si klade za cíl přinášet do škol motiv 17. listopadu jako zastřešující linku pro řadu dalších témat a hodnot, která s tímto datem neodmyslitelně souvisí. Nabízí atraktivní formu, jež studenty motivuje se těmito tématy zabývat. Projekt chce podnítit ve studentech zájem a chuť participovat na společenském životě, naučit je samostatnému a kritickému myšlení a inspirovat je k aktivní účasti na demokratických procesech ve společnosti.
Za projektem stojí Akademie Díky, že můžem, což je program neformálního vzdělávání pro středoškolské studenty, kterým je podporována občanská angažovanost nastupující generace. Díky, že můžem se zasazuje o to, aby si mladá generace uvědomovala důležitost svobody a demokracie a nebála se využít svůj hlas. Poukazuje zejména na hodnoty solidarity, angažovanosti, společenské odpovědnosti a otevřenosti.
Na projektu Samet na školách participuje více než 70 subjektů, zejména neziskových organizací, ale rovněž řada českých a zahraničních pamětníků a respektovaných akademiků. Jeho program je skutečně bohatý. Za pozornost určitě stojí workshop Díky, že můžem volit, který vysvětluje, co je to volební program, politický marketing či jak chápat komunikační strategie politiků. Součástí workshopu je i jakási zkouška předvolební debaty, v níž si zájemci vyzkouší, jak těžké je komunikovat své hodnoty a záměry a jak argumentačně obstát v debatě s oponentem.
Rozhodně atraktivní je i zážitkový workshop Z této noci nás nezachrání, který studenty přenese do normalizačního Československa. Účastníci workshopu vstoupí do rolí studentů českobudějovického gymnázia, kteří se v roce 1974 zúčastní koncertu pražské hudební kapely, aniž by mnozí z nich tušili, co je může čekat a jaké důsledky jejich rozhodnutí může mít. V rámci workshopu se studenti seznámí s procesem s kapelou Plastic people of the Universe, vznikem Charty 77 i následné Anticharty.
A konečně zmiňme ještě workshop Média v roce nula. Jak se po roce 1989 budovala demokratická žurnalistika, který připravil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Workshop představí zásadní milníky médií po roce 1989, kdy se ustavovaly základní principy české demokratické žurnalistiky. Jak se ze státních médií stala veřejnoprávní? Jak vznikal bulvár? A proč se najednou tak moc prodávala erotika? O tom všem bude studentům vyprávět novinář David Klimeš.
Detaily o programu projektu Díky, že můžem najdou zájemci zde: Nabídka programu – Samet na školách (sametnaskolach.cz).
Zdroj: Díky, že můžem (dikyzemuzem.cz)
- ZPĚT -