8. 1. 2025

AI terapeut jako nová forma psychologické pomoci

Již vícekrát jsme na stránkách webu Děti a média informovali čtenáře o projektech založených na moderních komunikačních technologiích, které nám usnadňují život, pomáhají nám v různých životních situacích či dokonce slouží našemu zdraví.

 

K těm posledním jmenovaným patří i služba AI terapeut ChatMind pánů Jiřího Diblíka a Ondřeje Kopeckého, založená na umělé inteligenci a strojovém učení.

V dnešní době, kdy je v ČR akutní nedostatek psychoterapeutů, nabízí ChatMind těm, kteří potřebují terapeutickou pomoc, alternativu v podobě AI terapeuta.

Pokud klient překoná prvotní zábrany či pocity nedůvěry, které pochopitelně může pociťovat, stačí, když se zaregistruje v rámci aplikace ChatMind.ai, vybere si svého terapeuta a terapeutická sezení mohou začít.

 

Aplikace je navržena tak, aby co nejvíce simulovala reálnou konverzaci. AI bude stejně jako živý terapeut zjišťovat, jaké jsou vaše potíže, co je jejich příčinou a jak vám od nich pomoci. Oproti živému terapeutovi je u AI terapeuta absolutní jistota, že si bude pamatovat vše, co mu svěříte. Bude tedy váš stav a situaci vždy vyhodnocovat na základě komplexní znalosti všech faktů. Díky tomu, že svého klienta AI terapeut dokonale pozná, může mu poskytnout pomoc a rady zcela individualizovaně dle jeho specifických potřeb. Stejně jako u lidského terapeuta to ale bude vyžadovat určitý čas. AI terapeut bude potřebovat několik sezení, aby získal potřebné informace a ucelený obrázek o klientově aktuální situaci.

Výhodou AI terapeuta je, že v komunikaci s ním může být eliminováno riziko ostychu svěřovat určité osobní informace či choulostivé detaily. U AI terapeuta nehrozí, že by klienta odsuzoval nebo subjektivně hodnotil.

AI terapeut v rámci terapie usiluje o aktivizaci klienta prostřednictvím úkolů, které mu zadává. Zároveň poskytuje podporu a oceňuje pokroky klienta.

Tou jednoznačně největší předností AI terapeuta je jeho absolutní dostupnost kdykoli a odkudkoli. A opomenout nelze ani ekonomickou stránku terapie. Profesionální, standardní terapie je mimořádně nákladnou psychologickou péčí, kterou si nemůže dovolit každý. Oproti tomu AI terapeut je finančně dostupný za rozumnou cenu. Obavy by zájemci neměli mít ani z úniku soukromých informací, jelikož veškerá data jsou šifrovaná a anonymizovaná. Přístup k nim má pouze samotný uživatel.

 

Na vývoji AI terapeuta tvůrci spolupracovali s řadou odborníků, zejména pak s psycholožkou Barborou Kutou.

Autoři aplikace uvádějí, že při tvorbě AI terapeuta vycházeli z rogeriánské terapie, která je zaměřená na člověka, jeho bezpodmínečné přijetí a empatii. Cílem terapie je efektivní hledání řešení a problémů. AI terapeut má za úkol pomoci klientovi zvládnout náročné životní situace, jakými je rozchod s partnerem, samota, stres z práce apod.

Naproti tomu není určen osobám s vážnými duševními onemocněními, které musejí hledat pomoc spíše u psychiatra.

To však neznamená, že by AI terapeut nebyl schopen adekvátně reagovat na vyostřenou krizovou situaci u svého klienta. Pokud například detekuje sklony k sebevraždě, ihned nabídne klientovi pomoc nejbližšího pracoviště krizové linky.

AI terapeut samozřejmě nikdy nenahradí skutečného lidského specialistu, je však v dnešní náročné době pojistkou rychlé a dostupné pomoci.

 

Bohužel je však závěrem třeba zdůraznit, že zatím je aplikace funkční pouze v anglickém jazyce. Česká mutace by měl být spuštěna v příštím roce.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
3. 7. 2025

Letní program Městské knihovny v Praze

  Knihovny už dávno nejsou zšeřelým tichým místem plným zaprášených knížek, jak pravidelně dokazují naše pozvánky na akce Městské knihovny v Praze. Z knihoven je naopak místo čilého ruchu, setkávání, poznávání, rozptýlení a zábavy. To samozřejmě neznamená, že i dnes není knihovna především…
30. 6. 2025

Výzkumný projekt RADIRIGHTS

  V rámci projektu RADIRIGHTS, jehož cílem je identifikovat dezinformace ovlivňující romské komunity, pochopit jejich mechanismy a posílit tak boj proti manipulaci romských komunit ve čtyřech zemích EU (kromě České republiky také v Bulharsku, Maďarsku a Španělsku), se uskutečnily v období od…
24. 6. 2025

ZLÍN FILM FESTIVAL 2025 – 9. ročník konference Média dětem, média s dětmi

  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uspořádala v úzké spolupráci se slovenskou Radou pre mediálne služby dne 4. června 2025 od 9:00 hodin v Sále Ireny Ondrové Kongresového centra ve Zlíně již devátý ročník konference Média dětem, média s dětmi, nazvaný Infuencerem bezpečně a odpovědně.
10. 6. 2025

Zjištění Zprávy o digitálních závislostech v České republice 2024

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost vydalo v roce 2024 třetí tematicky zaměřenou zprávu o nadužívání digitálních technologií, tj. nadměrném trávení času na internetu, a to zejména na sociálních sítích a hraním digitálních her, které může vést ke vzniku a rozvoji závislostí. Zpráva…
2. 6. 2025

Občané ČR preferují úplný zákaz mobilních telefonů na školách

Čtenáři webu Děti a média byli v minulosti informováni, že v některých státech se přikročilo k zákazům mobilních telefonů ve školách nebo k jiné formě omezení užívání mobilů při vyučování. Český rozhlas si v nedávné době nechal agenturou Median zpracovat výzkum, který zjišťoval, jak by se k…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media