8. 1. 2025

AI terapeut jako nová forma psychologické pomoci

Již vícekrát jsme na stránkách webu Děti a média informovali čtenáře o projektech založených na moderních komunikačních technologiích, které nám usnadňují život, pomáhají nám v různých životních situacích či dokonce slouží našemu zdraví.

 

K těm posledním jmenovaným patří i služba AI terapeut ChatMind pánů Jiřího Diblíka a Ondřeje Kopeckého, založená na umělé inteligenci a strojovém učení.

V dnešní době, kdy je v ČR akutní nedostatek psychoterapeutů, nabízí ChatMind těm, kteří potřebují terapeutickou pomoc, alternativu v podobě AI terapeuta.

Pokud klient překoná prvotní zábrany či pocity nedůvěry, které pochopitelně může pociťovat, stačí, když se zaregistruje v rámci aplikace ChatMind.ai, vybere si svého terapeuta a terapeutická sezení mohou začít.

 

Aplikace je navržena tak, aby co nejvíce simulovala reálnou konverzaci. AI bude stejně jako živý terapeut zjišťovat, jaké jsou vaše potíže, co je jejich příčinou a jak vám od nich pomoci. Oproti živému terapeutovi je u AI terapeuta absolutní jistota, že si bude pamatovat vše, co mu svěříte. Bude tedy váš stav a situaci vždy vyhodnocovat na základě komplexní znalosti všech faktů. Díky tomu, že svého klienta AI terapeut dokonale pozná, může mu poskytnout pomoc a rady zcela individualizovaně dle jeho specifických potřeb. Stejně jako u lidského terapeuta to ale bude vyžadovat určitý čas. AI terapeut bude potřebovat několik sezení, aby získal potřebné informace a ucelený obrázek o klientově aktuální situaci.

Výhodou AI terapeuta je, že v komunikaci s ním může být eliminováno riziko ostychu svěřovat určité osobní informace či choulostivé detaily. U AI terapeuta nehrozí, že by klienta odsuzoval nebo subjektivně hodnotil.

AI terapeut v rámci terapie usiluje o aktivizaci klienta prostřednictvím úkolů, které mu zadává. Zároveň poskytuje podporu a oceňuje pokroky klienta.

Tou jednoznačně největší předností AI terapeuta je jeho absolutní dostupnost kdykoli a odkudkoli. A opomenout nelze ani ekonomickou stránku terapie. Profesionální, standardní terapie je mimořádně nákladnou psychologickou péčí, kterou si nemůže dovolit každý. Oproti tomu AI terapeut je finančně dostupný za rozumnou cenu. Obavy by zájemci neměli mít ani z úniku soukromých informací, jelikož veškerá data jsou šifrovaná a anonymizovaná. Přístup k nim má pouze samotný uživatel.

 

Na vývoji AI terapeuta tvůrci spolupracovali s řadou odborníků, zejména pak s psycholožkou Barborou Kutou.

Autoři aplikace uvádějí, že při tvorbě AI terapeuta vycházeli z rogeriánské terapie, která je zaměřená na člověka, jeho bezpodmínečné přijetí a empatii. Cílem terapie je efektivní hledání řešení a problémů. AI terapeut má za úkol pomoci klientovi zvládnout náročné životní situace, jakými je rozchod s partnerem, samota, stres z práce apod.

Naproti tomu není určen osobám s vážnými duševními onemocněními, které musejí hledat pomoc spíše u psychiatra.

To však neznamená, že by AI terapeut nebyl schopen adekvátně reagovat na vyostřenou krizovou situaci u svého klienta. Pokud například detekuje sklony k sebevraždě, ihned nabídne klientovi pomoc nejbližšího pracoviště krizové linky.

AI terapeut samozřejmě nikdy nenahradí skutečného lidského specialistu, je však v dnešní náročné době pojistkou rychlé a dostupné pomoci.

 

Bohužel je však závěrem třeba zdůraznit, že zatím je aplikace funkční pouze v anglickém jazyce. Česká mutace by měl být spuštěna v příštím roce.

 

 

- ZPĚT -
predchozí
11. 3. 2025

YouTube slaví 20. narozeniny

  Pro mladou generaci už je dnes takřka nepředstavitelné, že tu YouTube někdy nebyl. YouTube, druhá nejnavštěvovanější stránka internetu (po Google), patří k životu většiny z nás. Písničku, předcvičování jógy, video recept na bábovku, návod, jak opravit střechu, doučování rovnic nebo cokoli jiného,…
6. 3. 2025

Ohrožující upoutávka na pořad Intim Night ve vysílání Barrandov Krimi

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila provozovatele televizního vysílání, Barrandov Televizní Studio a.s., že se dopustil porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb. ve spojení s § 32 odst. 7 zákona č. 231/2001 Sb. tím, že dne 23. 6. 2024 od 6:59 hodin na programu…
28. 2. 2025

FactNinja za pomoci umělé inteligence odhaluje mediální manipulaci

  O umělé inteligenci se ve veřejném prostoru diskutuje zejména ve dvou kontextech. Jednak v souvislosti s tím, kolik nám umělá inteligence ušetří práce a v jakém rozsahu nám bude, a mnohdy už i je, nápomocna. Druhou stranou téže mince je obava z toho, že umělá inteligence bude někomu práci brát,…
26. 2. 2025

Knihy o nezbytnosti kritického myšlení aneb na té vědě něco je

  Pro naše čtenáře není žádnou novinkou, že čas od času přinášíme na webu Děti a média tipy na zajímavé filmy a knihy, a nejinak tomu bude i nyní; tentokrát jsme se rozhodli náhodně zvolit dva knižní tituly ze zdejšího seznamu tematických knih Doporučená literatura.
21. 2. 2025

Česká lékárnická komora varuje před ohrožující hrozbou na TikToku

  Česká lékárnická komora (ČLnK) vydala varování před výzvou na sociální síti TikTok, která může vést k předávkování paracetamolem. Prostřednictvím výzvy na této sociální platformě mají být děti vybízeny k tomu, aby zkonzumovaly co největší množství tablet léku. První zprávy médií o riziku výzvy se…
následující




info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media