Velmi často informujeme čtenáře webu Děti a média o činnosti organizací a o iniciativách, které si kladou za cíl zvyšovat bezpečnost uživatelů v digitálním prostoru. Laici i profesionálové, například pedagogové nebo IT specialisté, dnes mají na výběr ze skutečně obrovské škály výukových a osvětových materiálů, jejich prostřednictvím mohou přispívat ke zvyšování kybernetické bezpečnosti u dětí i dospělých.
Patrně největší nevýhodou dosud byla jakási roztříštěnost těchto materiálů a nutnost vyhledávat vhodné podklady z různých zdrojů. Zdlouhavé pátrání ale nyní zcela odpadá, jelikož Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost přišel s neocenitelným nápadem zpřístupnit zdroje, které spojuje myšlenka digitální osvěty a kybernetické bezpečnosti, prostřednictvím přehledného rozcestníku.
Stačí si na stránkách NÚKIB otevřít odpovídající kategorii, která reflektuje stáří cílové skupiny. Vybírat můžete z odkazu zaměřeného na mateřské a základní školy, odkazu s materiály pro středoškoláky a z odkazu nazvaného Portály, který nabízí rychlou cestu ke stránkám organizací a institucí, které svými vlastními aktivitami a podklady přispívají k digitální gramotnosti.
Začněme právě u odkazu Portály. Ten nabízí aktuality z oblasti kybernetické bezpečnosti, poskytuje komplexní teoretické zázemí, články, osvětová videa, praktické návody, tipy do výuky, kurzy a poradnu. Za všechny zdroje, které jsou na Portálech dostupné, zmiňme například edukativní projekt Kyber tabu, který si klade za cíl umožnit uživatelům porozumět informačnímu prostředí internetu. Série videí i publikace Kyber tabu vysvětlují zákonitosti rychle se měnícího online informačního prostředí, ozřejmují procesy a fenomény, které se v něm díky technologiím a novým možnostem odehrávají.
V nabídce Portálů je rovněž zařazen celosvětový projekt Google Family, který pomáhá rodičům chránit děti před nástrahami online světa, poskytuje rodičům nástroje rodičovské kontroly a nabízí programy určené přímo dětem, včetně výuky používání generativní umělé inteligence.
V rámci Portálů jsou rovněž odkazy na projekty i dalších společensky odpovědných společností, například O2 (O2 Chytrá škola) nebo Vodafone (Digitální rodičovství Vodafone), ale například také krajů ČR, resp. Asociace krajů České republiky, která provozuje službu Kraje pro bezpečný internet.
Pokud přejdeme od Portálů k nabídce NÚKIB pro školy, pak pod odkazem určeným středním školám nalezneme texty, videa či testy, které většinou zábavnou a atraktivní formou seznamují s konkrétními rizikovými fenomény v digitálním prostoru a poskytují návody a rady, jak jim čelit. Za všechny zmiňme kybertest #nePINdej!, který zájemcům umožní vyzkoušet si, zda by včas odhalili podvodníka, který by na ně zaútočil online.
V odkaze rozcestníku NÚKIB určeném pro základní a mateřské školy je na výběr z řady her, povídek, komiksů a seriálů, které formou, velmi vhodně uzpůsobenou cílovému publiku, seznamují s nebezpečími na internetu a nabízejí osvětu, která je více zábavou než výukou.
Rozcestník NÚKIB je rozhodně úžasným nástrojem, který mohou využít zájemci každého věku.
Stačí zalistovat zde: https://osveta.nukib.gov.cz/course/view.php?id=105
- ZPĚT -