Městská knihovna v Praze v dubnu uspokojí zejména milovníky výtvarného umění, pro které nachystala filmové projekce, diskuzní panely a zajímavé přednášky.
Na 3. dubna 2025 v 19 hodin je v Malém sále Ústřední knihovny připravena projekce snímku Džungle Placht, který je věnován českému malíři a výtvarníkovi Otto Plachtovi přezdívanému malíř džungle. Placht tvoří střídavě v Praze a v peruánském Amazonském pralese. V jeho díle se odráží jak jeho soukromý milostný a rodinný život, tak posedlost divokou pralesní přírodou a jejími obyvateli. Pozoruhodný dokumentární snímek dává nahlédnout do tvůrčího procesu umělce i jeho životních postojů.
Patrně méně barvitý, ale nikoli méně zajímavý zážitek přinesou zájemcům diskusní panely Etika financování v kultuře I + II, které se uskuteční v Malém sále Ústřední knihovny 9. a 16. dubna 2025 od 19 hodin. Panelové moderované debaty přinesou názory odborníků na téma etického financování kulturních příspěvkových institucí. Diskutováno bude o propojení požadavků na financování se zárukami klimatické a společenské odpovědnosti a rovněž o rizicích propojení financování činnosti příspěvkových organizací a soukromých subjektů.
Na 8. dubna 2025 od 19 hodin je v Malém sále Ústřední knihovny připravena přednáška malíře a spisovatele Vladimíra Kiseljova, autora knihy Mystéria vepsaná ve tvářích, Archanděl Michael ve výtvarném umění a hudbě. Archetyp Archanděla Michaela, vůdce pluků nebeského vojska, je v rozmanitých podobách po staletí ztvárňován v dílech výtvarných i hudebních.
Další přednáška se pak přenese z umění křesťanského k umění antickému. Dne 14. dubna 2025 v 17.00 hodin bude v Malém sále Ústřední knihovny přednášet PhDr. Jana Jebavá na téma Afroditin šarm. Bohyně lásky a krásy, řecká Afrodita a římská Venuše, byly symboly starověkého ideálu přitažlivosti a ženství, ve výtvarném umění byla jejich krása ale oslavována i ve stoletích následujících. I takoví umělci jako Botticelli, Tintoretto, Tizian, Veronese, Rubens, Boucher nebo Manet ztvárňovaly půvaby těchto antických bohyň.
Dílo Hieronyma Bosche bude tématem cyklu přednášek Bohumila Vurma. První z nich se uskuteční 14. dubna 2025 v 19. hodin ve Velkém sále Ústřední knihovny a zaměří se na nejslavnější triptychy – Zahrada pozemských rozkoší, Klanění tří králů, Ukřižovaná svatá a Poslední soud.
Následující den, tedy 15. dubna 2025 v 19 hodin, se pozornost přednášející zaměří na dalšího pozoruhodného umělce, malíře Rembrandta van Rijn. Díla tohoto malíře 17. století byla velmi ceněna už za jeho života, ale současní milovníci výtvarného umění jsou ochotni za ně platit doslova astronomické částky. V čem spočívá genialita tohoto umělce, zájemcům prozradí PhDr. Andrea Steckerová, Ph.D.
Vedle výtvarného umění se pozornost Městské knihovny v dubnu zaměří rovněž na blížící se 80. výročí konce 2. světové války. Přednáškový cyklus k tomuto výročí připravila Městská knihovna ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, v.v.i. Má za cíl tematizovat vybrané, zejména dosud přehlížené otázky společenských i politických dopadů druhé světové války, včetně zmapování procesu postupné proměny interpretace května 1945 z pozice osvobození do roviny nové okupace.
Cyklus bude rozložen do čtyř večerů, přičemž první proběhne 15. dubna 2025, a zakončen bude panelovou diskuzí, jež otevře otázku širších dopadů společenských i politických změn po ukončení druhé světové války na mentalitu a kolektivní identitu středoevropských společností.
První přednáška pod názvem Závěr druhé světové války osvětlí konec války z perspektivy československé a jugoslávské exilové vlády, tedy dvou vlád, které po čas války našly útočiště na území Velké Británie.
Druhá přednáška, 16. dubna 2025 od 17.30 hodin, pod názvem Donucovací pracovna po roce 1945: mezi dědictvím holokaustu a novými podobami nucené práce obrátí pozornost primárně k těm, kteří se za zdmi donucovacích pracoven v českých zemích v první polovině 20. století ocitli, jejich perspektivou nahlédne zejména období druhé světové války a místo této instituce v holokaustu a, v neposlední řadě, zachytí poválečné proměny práce a trestání.
Třetí přednáška, která se uskuteční 22. dubna 2025 od 17.30 hodin, nazvaná Konec II. světové války a Československo – čas nadějí, se zaměří na otázku, jak byla bezprostředně po válce a jak je nyní vnímána role Sovětského svazu na poválečný vývoj Československa.
Čtvrtá přednáška Konec války ve střední Evropě: 80 let poté je naplánována na 6. května 2025 a nabídne, mimo jiné, diskuzní panel věnovaný širšímu kontextu ukončení druhé světové války v tehdejší střední Evropě. Bude zaměřena nejen na otázku dobových přímých dopadů na proměnu společnosti, ale zacílí i na problematiku dlouhodobějších vzorců mentality, jež globální konflikt ve středoevropské identitě zanechal.
- ZPĚT -