V rámci projektu RADIRIGHTS, jehož cílem je identifikovat dezinformace ovlivňující romské komunity, pochopit jejich mechanismy a posílit tak boj proti manipulaci romských komunit ve čtyřech zemích EU (kromě České republiky také v Bulharsku, Maďarsku a Španělsku), se uskutečnily v období od listopadu 2023 do února 2024 rozhovory s členy romských komunit v daných zemích, jež zjišťovaly, s jakými zprávami nebo příběhy ze sociálních sítí se v daném období setkali. Shrnutí výzkumu je dostupné v českém a anglickém jazyce na internetových stránkách organizace ROMEA a výstupy byly též tématem konference RadiRights – Boj proti dezinformacím v romských komunitách, která se uskutečnila online ve dnech 28. a 29. listopadu 2024.
Co se týče dezinformací v českých romských komunitách, jejich stěžejním zdrojem bylo dle výzkumné zprávy ve sledovaném období napětí mezi etnickými Ukrajinci a Romy, které se vystupňovalo v reakci na potyčku v červnu 2023, při níž byl zabit Rom Ukrajincem (který byl následně v březnu 2024 zproštěn viny s tím, že jednal v sebeobraně).
Na základě tohoto incidentu nicméně začali někteří Romové obviňovat celou ukrajinskou menšinu ze spoluodpovědnosti za útoky na Romy. Kromě skutečných incidentů násilí vůči Romům, které vyvolávají paniku a komentáře na sociálních sítích, někteří romští uživatelé sociálních sítí také záměrně zveřejňují zavádějící tvrzení o neexistujících incidentech, kterých se údajně dopustili Ukrajinci. Na rozdíl od případů z jiných zemí však v České republice policie tato tvrzení vyšetřuje a uživatele sociálních médií za šíření nepravdivých zpráv stíhá, pokud se to prokáže. K dané problematice zpráva dále uvádí, že v nedbale sestavených mediálních výstupech nejsou uvedeny žádné další informace o podezřelých (například jak dlouho žijí v České republice), což může vést k dalším spekulacím. To posiluje domněnku, že všichni Ukrajinci zapojení do těchto incidentů přicházejí přímo z války a páchají násilí v ČR, zatímco skutečnost je složitější (v ČR již desítky let žije početná ukrajinská diaspora).
Konkrétním aspektům šíření dezinformací v romských komunitách v České republice se pak věnovali dva čeští přednášející na konferenci RadiRights – Štefan Balog z organizace ROMEA a Miroslav Klempár, zakladatel organizace Awen Amenca. Štefan Balog ve svém příspěvku předeslal, že stav mediální gramotnosti mezi Romy v České republice je alarmující. Jakkoliv je dle něj míra mediální gramotnosti v české populaci velmi špatná, v romské populaci není vůbec žádná. To pak vede k enormnímu šíření dezinformaci.
Oba přednášející se pak shodli, že k masivnějšímu šíření dezinformací mezi českými Romy začalo docházet v souvislosti s pandemií onemocnění Covid-19, konkrétně v první vlně odmítáním jeho existence, což postupně nahradily dezinformace, které tvrdily, že se vlády snaží prostřednictvím šíření daného onemocnění a později vakcinací obyvatelstva eliminovat vlastní populaci.
Další vlna dezinformací přišla, jak bylo popsáno výše, v souvislosti s konfliktem s ukrajinskou komunitou v ČR. V této souvislosti Miroslav Klempár varoval před tím, aby se Romové neuchylovali k uplatňování kolektivní viny, jak to činí extremisté.
Nejnověji se pak dle Miroslava Klempára šířily mezi Romy dezinformace v souvislosti se zářijovými povodněmi, konkrétně zmínil situaci v Ostravě, kde nedostatek informací vyvolal prostor pro dezinformace šířené mezi Romy prostřednictvím sociálních sítí. Bagatelizace nebezpečí pak přímo vedla k ohrožení jejich zdraví i životů.
Závěrem je vhodné ještě uvést, že výzkumná zpráva uvádí Českou republiku jako jedinou ze zkoumaných zemí, kde byla zjištěna státní opatření proti dezinformacím.
V ostatních zemích pak nejsou v této věci rozšířené ani iniciativy v rámci nezávislých médií.
- ZPĚT -