Letošnímu ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět jsme se již jednou věnovali; jednalo se však o článek zacílený především na jeden konkrétní film (O karavaně a psech – o konci nezávislých médií v Rusku). Nyní bychom se rádi k festivalu ještě jednou vrátili a čtenářům webu Děti a média o něm poreferovali v obecnější rovině, ovšem se zřetelem na některé zajímavosti související se zaměřením našeho webu.
Jak jsme uvedli, nové oficiální znění názvu festivalu je – letošním 26. ročníkem počínaje – Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět (International Human Rights Film Festival One World). Festival oproti předchozím rokům přijal novou podobu – změnil svůj název i vizuál, a kromě dokumentů uvedl též hrané filmy. Ty se ovšem také zaměřily na lidská práva, a tedy posun celého projektu nebyl až tak markantní. Žádné odchýlení od původního konceptu se nekonalo.
Zdroj: Jeden svět
Festival se každoročně zabývá důležitými tématy, která hýbou společností. Letošní ročník nabídl sedm nesoutěžních tematických kategorií: Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Festivalu se účastnila většina pražských kin včetně kina Světozor, Kina Lucerna, Kina Pilotů, Bio Oko, Atlas či obou kinosálů Městské knihovny v Praze.
Po skončení festivalu mohou diváci vybrané snímky zhlédnout na platformě Jeden svět online. Vybrané filmy jsou zveřejněny zde (jedensvetonline.cz), na což odkazuje i článek Streamujte filmy z festivalu na Jeden svět online ze dne 26. 6. 2024 (https://www.jedensvet.cz/novinky/948-streamujte-filmy-z-festivalu-na-jeden-svet-online): „Jeden svět online je zpět! Největší streamovací platforma s lidskoprávními dokumenty se dočkala radikálního redisignu v duchu nové vizuální identity festivalu. Momentálně můžete sledovat deset vybraných filmů z letošního ročníku festivalu a více než dalších šedesát dokumentů s lidskoprávní tématikou.“
Pokud jde o samotný festival, ten vyvrcholil dne 28. března 2024 ve velkém sále kina Lucerna slavnostním zakončením a předáním festivalových cen. Přihlášené filmy letos soutěžily v české a mezinárodní soutěži. Ceny dále rozdávaly i poroty Václava Havla, regionální, studentské, dětské a divácké.
Dětská porota – Jeden svět dětem
Na filmových a televizních festivalech věnovaných dětem bývá zvykem, že zde zasedají dětské poroty. Adresně můžeme zmínit například Festival Oty Hofmana v Ostrově, kde je udělována Cena dětského diváka za nejlepší audiovizuální dílo. Dětské poroty a dětské redakce jsou – z podstaty věci – nedílnou součástí ostrovského festivalu.
I Jeden svět letos uspořádal projekce pro děti (ač se nejedná o festival na děti výslovně zaměřený), které byly rozděleny podle vhodnosti věku dětí do tří filmových pásem. Pásmo č. 1 zastřešovalo filmy pro věkovou kategorii 8+ let, pásmo č. 2 pro věkovou kategorii 11+ let, a pásmo č. 3 pro věkovou kategorii 14+ let.
Tato cena byla na festivalu Jeden svět udělena historicky poprvé. Tříčlenná dětská porota festivalu Jeden svět udělila ocenění v kategorii Jeden svět dětem za krátkometrážní film, který byl součástí dopoledních školních projekcí. Vybrali jej samotní žáci a žákyně zapojení do celoročních aktivit Jednoho světa na školách.
Cenu získal animovaný film Dívka s mosaznými kroužky (The Girl with Brass Rings) režisérky Sai Naw Kham. „Kroužky“ z názvu filmu jsou míněny mosazné kruhy, které zdobí ženy a dívky z kmene Kajanů, žijícího na myanmarsko-thajských hranicích. Tyto kruhy patří k jejich kulturní identitě, mimo vesnici jsou ale často důvodem k šikaně. Hrdinka příběhu nastupuje do školy ve městě a zjišťuje, že se nepodobá nikomu ze třídy. Přesto se snaží splnit si sen a stát se učitelkou.
O filmech v dané kategorii je uvedeno více zde:
https://www.jsns.cz/projekty/jeden-svet/nabidka-filmu/jeden-svet-detem
Studentská porota – Jeden svět pro studentky a studenty
Tříčlenná studentská porota ocenila režisérku Anne Marte Blindheim za film Rahčan – Ella se bouří (Rahčan – Ella’s Riot) v kategorii Jeden svět pro studentky a studenty. „Inspirovala nás všudypřítomná naděje a pevné odhodlání bránit svou minulost, přítomnost i budoucnost,“ okomentovala svou volbu porota.
Hrdinkou hodinového snímku je Norka Ella, která patří k národu Sámů, původnímu obyvatelstvu severní Evropy. Zároveň je popovou hvězdou a aktivistkou, které záleží na ochraně sámského kulturního dědictví i severských ekosystémů. V čele protestního hnutí se snaží zastavit těžbu mědi v jednom z fjordů, která hrozí zamořením životního prostředí toxickým odpadem. Film zároveň nahlíží do komunity Sámů, historie jejich nucené asimilace, ale i vůle zachovat své tradice a své přirozené prostředí.
O filmech v dané kategorii je uvedeno více zde:
https://www.jsns.cz/projekty/jeden-svet/seznam-filmu/jeden-svet-pro-studenty
Závěrem ještě pár slov k platformě Jeden svět online, na niž odkazujeme na začátku článku. Jde o VOD (video on demand) streamovací platformu, která nabízí filmy s lidskoprávní tématikou. Je provozována festivalem Jeden svět pod hlavičkou Člověka v tísni.
Na platformě lze nalézt filmy o lidských právech, které bylo možné vidět na různých ročnících festivalu Jeden svět. Po skončení festivalu ve všech regionech jsou vybrány nejlepší filmy z aktuálního ročníku, které jsou zde k dispozici pro domácí přehrávání.
Lenka Burešová