Nejvyšší správní soud v nedávné době definitivně potvrdil, že provozovatel CET 21 spol. s r.o. musí zaplatit pokutu 100 000 Kč za ohrožení vývoje dětí a mladistvých odvysíláním pořadu Kriminálka New York II, epizody s názvem Léto ve městě (1) na programu NOVA.
Pořad byl odvysílán dne 23. února 2010 od 17.40 hodin, a Rada shledala, že provozovatel se odvysíláním předmětného pořadu dopustil porušení § 32 odst. 1 písm. g) zákona č. 231/2001 Sb., stanovujícího povinnost nezařazovat v době od 06.00 hodin do 22.00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Rada provozovateli uložila pokutu 100.000,- Kč. Provozovatel se proti rozhodnutí Rady odvolal k soudu, avšak Městský soud se zcela ztotožnil s postupem a rozhodnutím Rady. Nejvyšší správní soud v Brně, k němuž se provozovatel odvolal, pak rozhodnutí Městského soudu potvrdil.
Předmětný díl náleží do druhé řady seriálu. V tomto pokračování kriminalisté řeší současně dva případy – smrt zkušeného lezce, který spadl z mrakodrapu, a smrt návrháře luxusních šperků.
Problém uvedené epizody spočíval ve vizuální složce – v realistických až naturalistických záběrech z práce kriminalistů a ve ztvárnění exaktní rekonstrukce průběhu zločinu.
V tomto případě jsou scény s problematickými záběry koncentrovány zejména ve třech místech pořadu – jednak v samotném úvodu pořadu, kdy je divák seznamován s kriminálními případy, dále pak při ohledávání mrtvých těl v pitevně, a před závěrem při rekapitulační vizualizaci průběhu zločinu, jak byl zjištěn vyšetřováním. Lze konstatovat, že tyto scény posunují pořad do kategorie, která má své místo ve vysílání po 22. hodině.
Pořad obsahuje realistické až naturalistické záběry zkoumání mrtvých těl a jejich částí, které jsou způsobilé šokovat a děsit dětského diváka a tím ho traumatizovat a posléze citově otupit. Takové působení pořadu na dětského diváka může vést k ohrožení jeho psychického ale i mravního vývoje, zejména když pořad byl zařazen do vysílání v podvečerní hodině, tedy v době, kdy je řada dětí sama doma a sleduje televizní vysílání bez korektivu dospělých.
Podrobnosti o celé kauze se můžete dočíst v rubrice Konkrétní případy ze správní praxe Rady.