Loni i předloni zhruba v této době jsme čtenáře webu Děti a média zvali na společenské a kulturní události, které se postupně po pandemickém období vracely do veřejného prostoru. Letos bychom rádi na minulé dvě pozvánky navázali, a opět nastínili možné akce, na něž bychom se mohli (nejen v souvislosti s novými médii) letos těšit.
Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět
Mezi nejzajímavější každoroční počiny mnoho let patřil úspěšný mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět (festival dokumentárních filmů o lidských právech, https://www.jedensvet.cz/).
Minulý čas však v tomto případě naštěstí nesignalizuje konec projektu (jako tomu bylo loni v případě mezinárodního filmového festivalu Febiofest), ale skutečnost, že festival avizuje novou podobu: mění svůj název i vizuál, a kromě dokumentů bude uvádět též fikční (tj. hrané) filmy, které se rovněž zaměří na lidská práva. Pořadatelem festivalu je i nadále nezisková organizace Člověk v tísni.
Nové oficiální znění názvu je Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět (International Human Rights Film Festival One World). Letošní 26. ročník festivalu se uskuteční v období 20. března – 21. dubna 2024 ve 48 městech po celé republice. V Praze festival proběhne ve dnech 20. – 30. března 2024. Kompletní program bude zveřejněn 5. března 2024 společně se spuštěním předprodeje. Ve druhé polovině dubna proběhne festival i v Bruselu.
Festival se obecně snaží reflektovat aktuální situaci. Ročník 2021 měl motto Vypadáváš, které odkazovalo na prohlubující se společenskou nerovnost související s tím, jak pandemie přesunula dění do digitálního světa (nucená on-line výuka, nedobrovolný přesun festivalů na on-line platformu atd.). Ročník 2022 přinesl téma Cesty svobody. Loňský ročník měl téma Jaká je cena bezpečí?, přičemž jedna z tematických sekcí byla věnována Ukrajině. Letošní ročník přináší změnu i v tomto ohledu, festival od nynějška tento koncept ročníkových témat opouští. Aktuální společenská témata se nadále budou promítat v proměňujících se programových kategoriích.
Součástí festivalu jsou každoročně i speciální projekce vybraných filmů pro základní a střední školy (Jeden svět na školách). Po projekcích filmů následují debaty s odborníky, kde se mladí diváci dozví více o tématu a mají možnost vyjádřit svůj názor.
Termíny letošních školních projekcí jsou v Praze stanoveny na dny 18. – 27. března 2024, přičemž registrace na promítání pro školy do pražských kinosálů budou spuštěny 20. února 2024, více viz zde: https://www.jsns.cz/projekty/jeden-svet/jak-se-prihlasit. Pokud jde o regiony, přehled termínů je uveden v přehledné tabulce zde: https://www.jsns.cz/festival/regiony.
Projekce jsou určeny pro mladší žáky základních škol. Lze vybírat ze dvou projekcí – pásem tří krátkých filmů, které jsou sestaveny dle věku diváků. Více zde: https://www.jsns.cz/projekty/jeden-svet/nabidka-filmu/jeden-svet-detem
Na webových stránkách festivalu lze nalézt sekci nazvanou O Jednom světě (online). (https://www.jedensvetonline.cz/o-jednom-svete-online). Od roku 2022 následuje po skončení fyzického festivalu jeho on-line část.
Dvacet vybraných snímků z aktuálního ročníku bude letos možno zhládnout on-line po omezenou dobu 14 dnů. Další vybrané filmy jsou on-line přístupné po celý rok (https://www.jedensvetonline.cz/movies). V tomto on-line zpřístupnění řady zajímavých snímků lze spatřit jeden z nemnoha přínosů, ke kterým přispěla covidová pandemie.
Svět knihy Praha
Nelze nezmínit festival týkající se tradičnějšího média, a sice Svět knihy Praha 2024 – knižní veletrh a literární festival (https://www.svetknihy.cz/). Uskuteční se ve dnech 23. – 26. května 2024 a půjde o 29. ročník.
Čestným hostem byl zvolen dlouhodobý program „Das Buch – německojazyčná literatura", který společně připravují Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace.
Mottem ročníku, které bude filozofickou linkou festivalu uvažující o účelu literatur a jak mění náš vnitřní život, je Kafkův citát „kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás." Festival se zapojí do aktivit připomínajících 100. výročí úmrtí Franze Kafky.
Autoři festivalu uvádějí: „Představíme bohatství současné německojazyčné literatury napříč žánry jako je beletrie, komiks, dětská literatura nebo filozofie a publicistika. Zaměříme se na počiny a tendence současné německojazyčné literatury, na aktuální témata, která reflektují současný stav společnosti, a jež odrážejí specifické vazby České republiky na sousední země.“
Kompletní program literárního festivalu Svět knihy Praha 2023 bude zveřejněn v 1. polovině dubna 2023.
Na webu veletrhu lze nalézt následující konstatování: „Záleží nám také na čtenářské gramotnosti naší společnosti. Snažíme se ji rozvíjet především u dětí a mladých lidí, a proto realizujeme kampaň na podporu četby knih Rosteme s knihou.“ Jde o název kampaně, již organizuje společnost Svět knihy, více viz zde: https://www.rostemesknihou.cz/
Zlín film festival
Na přelomu května a června, konkrétně 30. května – 5. června 2024 proběhne Zlín film festival, 64. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež (https://www.zlinfest.cz/). Sám o sobě uvádí, že je „nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě“. Založen byl již v roce 1961.
Posláním festivalu je prezentace současné celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež a její konfrontace s běžně dostupnou audiovizuální nabídkou. „Důležitým aspektem festivalu je snaha mladé diváky nejen bavit, ale také je prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění.“
Více o festivalu si lze přečíst zde: https://www.zlinfest.cz/24816-profil-festivalu
V současné době probíhá přihláška filmů. Uzávěrka přihlášek je 1. března 2024.
Festival dětského čtenářství
Nově bychom chtěli zmínit třídenní Festival dětského čtenářství, dříve známý pod názvem Veletrh dětské knihy (https://veletrhdetskeknihy.cz/). Je připravován Sdružením pro Veletrhy dětské knihy v Liberci ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec.
Festival se uskuteční ve dnech 5.–7. června 2024. Proběhne zde řada workshopů, výtvarných dílen a autogramiád, na nichž se lze osobně setkat se spisovateli a ilustrátory dětských knih. Dopolední program je určen především pro školní skupiny, odpoledne je vyhrazeno široké veřejnosti. Součástí festivalu je prodej dětských knih malých i větších nakladatelů.
Festival Oty Hofmana
V podzimních měsících se tradičně koná festival v Ostrově, tj. Festival Oty Hofmana v Ostrově v Karlovarském kraji. Festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou filmů zaměřených na dětského diváka, ale kromě toho jej provází i řada doprovodných akcí, mezi něž patří v posledních letech i aktivity spojené s mediální osvětou, na nichž participuje i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Na webu Děti a média se festivalu každoročně věnujeme, v poslední době zejména v souvislosti se semináři, které zde zaštiťuje či přímo organizuje právě Rada (viz např. články Seminář NEJTEMNĚJŠÍ TVÁŘ MEDIÁLNÍ NEGRAMOTNOSTI – https://www.deti-a-media.cz/art/3533/seminar-nejtemnejsi-tvar-medialni-negramotnosti.htm?page_idx=5) a Seminář Válečné zpravodajství v rámci festivalu Oty Hofmana – https://www.deti-a-media.cz/art/3806/seminar-valecne-zpravodajstvi-v-ramci-festivalu-oty-hofmana.htm?page_idx=10).
Letošní 56. ročník je právě připravován. Tradiční termín konání je začátek října (v covidovém období bylo konání festivalu posunuto na teplejší zářijové období).
Ji.hlava
Opomenout nemůžeme mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se bude konat v čase 25. října – 3. listopadu 2024 (https://www.ji-hlava.cz/). Letos se uskuteční 28. ročník. V současné době probíhá přihlašování filmů.
Festival byl založen roku 1997 skupinou studentů jihlavského gymnázia v čele s Markem Hovorkou, který je dodnes ředitelem festivalu. Mezi zdejší sekce (v tomto případě nesoutěžní) patří např. i Reality TV, která „otevírá oči diváků novými televizními formáty a v nejširším světovém záběru představuje aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou dokudrama, docusoap, reality show nebo mockument“.
Věříme, že zatímco loni a předloni nezbývalo kvůli covidové pandemii než doufat, že se všechny kulturně-společenské plány uskuteční dle plánu, v letošním roce už můžeme s klidem věřit ve „staré pořádky“. S tím bonusem, že v řadě ohledů proběhl boom on-line zpřístupňování, a že tedy existuje i možnost využít i tuto platformu.
Lenka Burešová
- ZPĚT -