8. 12. 2021

Sekce Doporučená literatura aktualizována

Již dlouhodobě přinášíme čtenářům webu Děti a média v sekci Doporučená literatura seznam knih či článků dostupných na internetu, které se nějakým způsobem dotýkají nejen dětí a médií, ale i společenských věd, civilizace a moderního světa obecně, pokud lze v jejich obsahu vysledovat nějakou souvislost s širokou oblastí mediální komunikace.

Nyní byl seznam opět aktualizován, přičemž bychom vás chtěli upozornit na některé tituly zpracovávající tématiku, s níž se v minulosti pojily i zdejší články v sekci Aktuality a zajímavosti. Z těchto článků si můžete udělat i lepší představu, proč zrovna tyto tituly na webu Děti a média uvádíme.

 

Především se jedná o knihu Eliota Higginse Jsme Bellingcat : Vyšetřovatelé globálního zločinu a neohrožená budoucnost žurnalistiky (a do jisté míry tematicky související titul Novičok nebo kulka. Jak umírají Putinovi kritici Ondřeje Kundry).

Obě knihy přibližují čtenářům činnost investigativního týmu Bellingcat, který si zcela oprávněně vydobyl světové renomé.

Bellingcatu a jeho metodám jsme se věnovali v článku z loňského roku Fascinující dokument „Bellingcat – Pravda v postpravdivém světě“ (Jeden svět 2019), dostupném zde: https://www.deti-a-media.cz/art/3077/fascinujici-dokument-.htm?page_idx=75.

 

Nick Bilton je autorem knihy Překupník na Darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road. Dark web a jeho historii stručně nastínil článek Dark web – odvrácená strana internetu, zveřejněný v letošním červnu (a dostupný zde: https://www.deti-a-media.cz/art/3483/dark-web-.htm?page_idx=10).

Již dříve jsme do seznamu literatury zařadili knihu Dominika Stroukala Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny.

Dark webu se – kromě jiných témat – věnoval rovněž seminář Nejtemnější tvář mediální negramotnosti, organizovaný Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, který se uskutečnil v Ostrově dne 17. září 2021 v rámci Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana.

Semináři je věnován článek z letošního října Seminář NEJTEMNĚJŠÍ TVÁŘ MEDIÁLNÍ NEGRAMOTNOSTI, dostupný zde: https://www.deti-a-media.cz/art/3533/seminar-nejtemnejsi-tvar-medialni-negramotnosti.htm?page_idx=0).

 

A samozřejmě se na našem webu průběžně věnujeme tématu Fake news a dezinformací (např. převzatý článek Pravda nebo lež? z února 2020, dostupný zde: https://www.deti-a-media.cz/art/3253/pravda-nebo-lez.htm?page_idx=55).

Z knih nově přidaných do našeho přehledu se této oblasti věnuje kniha pojmenovaná prostě Fake news Toma Jacksona, určená rodičům zvídavých dětí.

 

 

Sekci Doporučená literatura najdete buď v rozcestníku, nebo pod tímto odkazem:

https://www.deti-a-media.cz/art/1493/doporucena-literatura.htm

 

 

 

- ZPĚT -
predchozí
13. 12. 2021

Nebezpečí deprese v souvislosti s používám sociálních médií

Web www.everydayhealth.com v nedávné době zveřejnil zjištění, která přinesla studie dopadů používání sociálních sítí. A tato odhalení nejsou bohužel příliš povzbudivá.
8. 12. 2021

Sekce Doporučená literatura aktualizována

Již dlouhodobě přinášíme čtenářům webu Děti a média v sekci Doporučená literatura seznam knih či článků dostupných na internetu, které se nějakým způsobem dotýkají nejen dětí a médií, ale i společenských věd, civilizace a moderního světa obecně, pokud lze v jejich obsahu vysledovat nějakou…
5. 11. 2021

Reality show Love Island ve vysílání skupiny NOVA

Provozovatel programů skupiny NOVA začal do vysílání svých televizních stanic v průběhu září 2021 nasazovat novou reality show Love Island. Diváci pořadu sledují, jak skupina mladých, atraktivních a nezadaných dívek a mužů ze Slovenska a České republiky tráví několik týdnů v luxusní vile na…
25. 10. 2021

Studie mediální gramotnosti osob mladších 15 let

V září 2021 byla dokončena studie mediální gramotnosti populace ČR, resp. osob mladších 15 let, která byla zpracována experty Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zpracování studie si zadala Rada pro rozhlasové a televizní…
20. 10. 2021

Nebezpečí doomscrollingu

Stalo se Vám někdy, že jste usínali s podivně svíravým pocitem ze zla kolem vás poté, co jste si na sociálních sítích, internetových diskuzích či zpravodajství přečetli negativní zprávy? A přes úzkost a stres jste pokračovali ve vyhledávání dalších podobných negativních zpráv? Pak jste patrně padli…
následující
info@detiamedia.cz

Fórum webu děti a media