V minulých letech zhruba v této době jsme čtenáře webu Děti a média zvali na společenské a kulturní události, které se v nadcházejícím roce chystají. Nynější článek chce na minulé pozvánky navázat, a opět nastínit možné akce, na něž bychom se mohli (nejen v souvislosti s novými médii) letos těšit.
Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět
Mezi nejzajímavější každoroční počiny mnoho let patřil úspěšný mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět (festival dokumentárních filmů o lidských právech, https://www.jedensvet.cz/).
Festival loni změnil podobu: název i vizuál, a kromě dokumentů nově uvádí též fikční (tj. hrané) filmy, které se rovněž zaměřují na lidská práva. Pořadatelem festivalu je i nadále nezisková organizace Člověk v tísni.
Oficiální znění názvu je nyní Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět (International Human Rights Film Festival One World). Letošní 27. ročník festivalu se uskuteční v období 12. března–27. dubna 2025 ve 57 městech po celé republice. V Praze festival proběhne ve dnech 12.–20. března 2025. Kompletní program zatím nebyl zveřejněn, loni se tak stalo na začátku března společně se spuštěním předprodeje. V první polovině dubna proběhne festival i v Bruselu (konkrétně ve dnech 7.–11. dubna 2025).
Festival se obecně snaží reflektovat aktuální situaci. Ročník 2021 měl motto Vypadáváš, které odkazovalo na prohlubující se společenskou nerovnost související s tím, jak pandemie přesunula dění do digitálního světa (nucená on-line výuka, nedobrovolný přesun festivalů na on-line platformu atd.). Ročník 2022 přinesl téma Cesty svobody. Ročník 2023 měl téma Jaká je cena bezpečí?, přičemž jedna z tematických sekcí byla věnována Ukrajině. Loňský ročník přinesl změnu a festival tento koncept ročníkových témat opustil.
Letošní rok „nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy. Speciální pozornost festival věnuje socio-politickým změnám na Slovensku.“
Součástí festivalu jsou každoročně i speciální projekce vybraných filmů pro základní a střední školy (Jeden svět na školách). Po projekcích filmů následují debaty s odborníky, kde se mladí diváci dozví více o tématu a mají možnost vyjádřit svůj názor.
Termíny letošních školních projekcí jsou v Praze stanoveny na dny 10.–20. března 2025, pro regiony pak na dny 10. března–27. dubna 2025 (termíny se můžou lišit; odkazují na ně karty daných měst). Organizátoři uvádějí: „Na projekce pro školy, které se konají v dopoledních hodinách, je třeba se s předstihem přihlásit. Místa bývají brzo obsazená, proto doporučujeme neváhat a včas kontaktovat regionálního koordinátora nebo koordinátorku.“
Více viz zde: https://www.jsns.cz/projekty/jeden-svet/jak-se-prihlasit.
Projekce jsou určeny pro mladší žáky základních škol. Lze vybírat ze tří projekcí – pásem tří krátkých filmů, které jsou sestaveny dle věku diváků. Více zde: https://www.jsns.cz/projekty/jeden-svet/nabidka-filmu/jeden-svet-detem
Na webových stránkách festivalu lze nalézt sekci nazvanou O Jednom světě (online). (https://www.jedensvetonline.cz/o-jednom-svete-online). Od roku 2022 následuje po skončení fyzického festivalu jeho on-line část.
Řadu vybraných snímků z aktuálního ročníku je možno po omezenou dobu zhlédnout on-line. Další vybrané filmy jsou on-line přístupné po celý rok (https://www.jedensvetonline.cz/movies). V tomto on-line zpřístupnění řady zajímavých snímků lze spatřit jeden z nemnoha přínosů, ke kterým přispěla covidová pandemie.
Svět knihy Praha
Nelze nezmínit festival týkající se tradičnějšího média, a sice Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival (https://www.svetknihy.cz/). Uskuteční se ve dnech 15.–18. května 2025 a půjde o 30. ročník.
Čestným hostem bylo zvoleno Portugalsko, a jeho vliv na světovou literaturu. „Festival poukazuje svým výběrem čestného hosta na bohatou historii portugalského vypravěčského umění, jejíž součástí jsou ikoničtí spisovatelé jako Luís de Camões, Fernando Pessoa a José Saramago stejně tak jako současní autoři, kteří spoluutvářejí světovou literární scénu.“
Rovněž půjde o oslavu 30. výročí festivalu. Mottem nadcházejícího ročníku je „30! Energie mládí – moudrost knih“.
Svět knihy Praha 2025 se bude konat opět v nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech a vystavovatelské hale na Bruselské cestě, programová část se odehraje v areálu Výstaviště v exteriérových sálech nesoucích názvy dle klasických českých autorů a autorek.
Kompletní program literárního festivalu Svět knihy Praha 2025 bude zveřejněn ve druhé polovině dubna 2025.
Zlín film festival
Na přelomu května a června, konkrétně 29. května – 4. června 2025 proběhne Zlín film festival, 65. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež (https://www.zlinfest.cz/). Sám o sobě uvádí, že je „nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě“. Založen byl již v roce 1961.
Posláním festivalu je prezentace současné celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež a její konfrontace s běžně dostupnou audiovizuální nabídkou. „Důležitým aspektem festivalu je snaha mladé diváky nejen bavit, ale také je prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění.“
Více o festivalu si lze přečíst zde: https://www.zlinfest.cz/24816-profil-festivalu
V současné době probíhá přihláška filmů. Uzávěrka přihlášek je 1. března 202ř.
Festival dětského čtenářství
Nelze opomenout třídenní Festival dětského čtenářství, dříve známý pod názvem Veletrh dětské knihy (https://veletrhdetskeknihy.cz/). Je připravován Sdružením pro Veletrhy dětské knihy v Liberci ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec.
Festival se uskuteční ve dnech 28.–30. května 2025. Proběhne zde řada workshopů, výtvarných dílen a autogramiád, na nichž se lze osobně setkat se spisovateli a ilustrátory dětských knih. Dopolední program je určen především pro školní skupiny, odpoledne je vyhrazeno široké veřejnosti. Součástí festivalu je prodej dětských knih malých i větších nakladatelů.
Festival Oty Hofmana
V podzimních měsících se tradičně koná festival v Ostrově, tj. Festival Oty Hofmana v Ostrově v Karlovarském kraji (https://www.festivalostrov.cz/). Festival je organizován Domem kultury Ostrov na Mírovém náměstí, kde se také koná většina akcí souvisejících s festivalem. Ten je zejména přehlídkou filmů zaměřených na dětského diváka, ale kromě toho jej provází i řada doprovodných akcí, mezi něž patří v posledních letech i aktivity spojené s mediální osvětou, na nichž participuje i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Letošní ročník se uskuteční ve dnech 12.–17. října 2025.
Na webu Děti a média se festivalu každoročně věnujeme, v poslední době zejména v souvislosti se semináři, které zde zaštiťuje či přímo organizuje právě Rada (viz např. články Seminář NEJTEMNĚJŠÍ TVÁŘ MEDIÁLNÍ NEGRAMOTNOSTI – https://www.deti-a-media.cz/art/3533/seminar-nejtemnejsi-tvar-medialni-negramotnosti.htm?page_idx=5) a Seminář Válečné zpravodajství v rámci festivalu Oty Hofmana – https://www.deti-a-media.cz/art/3806/seminar-valecne-zpravodajstvi-v-ramci-festivalu-oty-hofmana.htm?page_idx=10).
Letošní 57. ročník je právě připravován.
Ji.hlava
Opomenout nemůžeme mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se bude konat v čase 24. října – 2. listopadu 2025 (https://www.ji-hlava.cz/). Letos se uskuteční 29. ročník. V současné době probíhá přihlašování filmů.
Festival byl založen roku 1997 skupinou studentů jihlavského gymnázia v čele s Markem Hovorkou, který je dodnes ředitelem festivalu. Mezi zdejší sekce (v tomto případě nesoutěžní) patří např. i Reality TV, která „otevírá oči diváků novými televizními formáty a v nejširším světovém záběru představuje aktuální podoby zkřížených žánrů, jako jsou dokudrama, docusoap, reality show nebo mockument“.
Lenka Burešová
- ZPĚT -